Chirurgijos skyrius

Šakių ligoninės Chirurgijos skyrius gyvuoja beveik nuo pat ligoninės įkūrimo pradžios. Dabar čia per metus atliekama apie 800 operacijų tik stacionare besigydantiems ligoniams. Dar tiek pat operacijų atliekama ambulatoriškai besikreipiantiems pacientams.

Ligoninėje naudojami šiuolaikiniai minimaliai invazyvios chirurgijos metodai operuojant pilvo organus, sąnarius. Dar 1971 metais čia buvo atlikta pirmoji Lietuvoje klubo sąnario endoprotezavimo operacija. Šiandien klubo sąnario endoprotezavimo operacijos yra tęsiamos, naudojant šiuolaikinius protezus. Bet didžiausia vertybė - skyriuje dirbantys žmonės. “Kolektyve dirbančius žmones pirmiausia reikėtų gerbti už tai, kad jie elgiasi oriai, gerbia save ir kitus. Tai vienas svarbiausių mūsų kolektyvo požymių ”, - sako Šakių ligoninės vyr. gydytojas Algirdas Klimaitis. Pasak jo, Šakių ligoninė tuo ir skiriasi nuo panašių ligoninių, kad vadovaujasi neišbarstytais dalykais, vertybėmis, o tai yra labai svarbu. Net konkurencija čia suprantama pozityvia, gerąja prasme: “Konkurencija yra progreso variklis. Konkurenciją mes suprantame taip - išgirdę apie mūsų kolegų pasiekimus, mes, gerbdami save, negalime atsilikti”.

Prisimindamas savo darbo pradžią Šakiuose, buvęs Chirurgijos skyriaus vedėjas, ortopedijos - traumatologijos sektoriaus vadovas  Vidmantas Jonas Dailidė sako, kad didžiausi pasikeitimai skyriaus veikloje vyko atkurtos Lietuvos nepriklausomybės pradžioje po 1990 metų, kai atsirado galimybės ir ryšiai su Vakarų medicina. Iki 1989 m. chirurgija ir traumatologija buvo tokiame lygyje, kad įvairias priemones tekdavo užsakinėti pas šaltkalvius. Tik pradėjus veikti specializuotai gamyklai Ukrainoje, chirurginės, traumatologinės ar protezavimo priemonės tapo lengviau prieinamos ir Šakių ligoninės medikams.

1993 m. Lietuvoje pradėtos naudoti naujos sąnarių endoprotezavimo technologijos, o po metų tai buvo įdiegta ir Šakių ligoninėje. 

2011 m. rugsėjo 15 d. mūsų ligoninėje atliktos ir pirmosios dvi kelio sąnarių endoprotezavimo operacijos. Kelio sąnarį protezuoti technologiškai yra sudėtingiau, todėl ne visos ligoninės tam ryžtasi. Iš 24 ligoninių, kurios šiuo metu užsiima sąnarių endoprotezavimu, gal tik apie 15 ligoninių atlieka ir kelio sąnario endoprotezavimo operacijas. Nuo šiol tarp jų - ir Šakių ligoninė, kuri darbą šioje srityje tęs ir toliau.

Per paskutinius kelerius metus gydytojų skaičius skyriuje beveik nesikeitė, tačiau gydytojų personalo gretas, šalia daug metų besidarbuojančių Arūno Tarnausko, Algirdo Klimaičio, Ričardo Ulinsko, papildė Tomas Butkus ortopedijos - traumatologijos sektoriaus vadovas, chirurgas Justas Einas, Ramūnas Mikulionis Chirurgijos skyriaus vedėjas. Ginekologijos sektoriaus vadovė Henrieta Kažemėkaitytė.

Kas traukia jaunus, perspektyvius specialistus rinktis Šakius? Ko gero, daugelis pagalvotų – pinigai. Tačiau tai, pasirodo, ne pagrindinis faktorius. Skyriaus vedėjo V.J.Dailidės teigimu, čia labai geros darbo sąlygos – aprūpinimas medžiagomis, darbui reikalingais įrankiais Šakiuose žymiai geresnis, nei aplinkinių rajonų ligoninėse. Tai, kad skyriaus, o ir visos ligoninės darbas vyksta sklandžiai, lemia ir protingas ekonominis balansas. Jei visos lėšos būtų nukreiptos tik į darbo užmokestį, nebūtų renovacijų, nebūtų modernių operacinių ir, galų gale, nebūtų kam dirbti. Nes, kaip paantrino gydytojas-chirurgas R.Skirkevičius, ne atlyginimas jį čia atviliojo, o geros darbo sąlygos ir puikus kolektyvas. Šakių ligoninės operacinėse kasdien atliekama po 5-6 operacijas, tad skyrius dirba visu pajėgumu, dėl ūmių pilvo susirgimų ar kaulų lūžimų operacijos atliekamos visą parą. Pas mus operuotis atvyksta ir iš kaimyninių rajonų, didmiesčių: Kauno, Kėdainių, Šilutės, Palangos ar net Klaipėdos. Ligonių pasirinkimą gydytis mūsų chirurgijos skyriuje lemia ne tik tai, kad operacinės įrengtos pagal šiuolaikinius europinius standartus, kad čia, vienoje iš keliolikos ligoninių visoje šalyje, teikiamos kokybiškos sąnarių protezavimo paslaugos, dirba kvalifikuoti chirurgai, bet ir tai, kad pacientų, sergančių tokiomis ligomis kaip akmenligė, išvarža ir kt. amžius sparčiai jaunėja ir ligonių daugėja.

Kone prieš tris metus į Šakių ligoninę atvykęs dirbti chirurgas R.Mikulionis savo apsisprendimą pasilikti Zanavykijoje komentavo labai paprastai: „Iki tol, rezidentūros metais ir po jos, aš dirbau ne vienoje šalies ligoninėje. Didžiąją dalį praktikos praleidau klinikose, tačiau ten jaunam specialistui, taip sakant, reikia išsikovoti vietą po saule. Darbo atmosfera gana grėsminga. Todėl man norėjosi ramesnės darbovietės. O kas liečia kitas ligonines – ten žymiai prastesnis aprūpinimas, nelabai patiko ir personalas. Šakiuose aš radau tokį kolektyvą, kuriame dirbdamas jautiesi laisvas, santykiai labai geri, puikiai sutariame. O tai teigiamai atsiliepia ir pacientų gerovei.“

R.Mikulionio teigimu, Šakių ligoninės Chirurgijos skyrius iš kitų išsiskiria ne tik tuo, kad čia dirba draugiškas ir kvalifikuotas personalas, bet ir atliekamų operacijų kokybe bei trumpa pooperacinio gydymosi trukme. Be to, kas liečia laparoskopines operacijas, Šakiuose atliekamas žymiai platesnis jų spektras, nei, pavyzdžiui, daugelyje kitų rajonų. Čia atliekamos tulžies pūslės, apendektomijos ir išvaržos laparoskopinės operacijos. Taip pat atliekamos diagnostinės laparoskopinės operacijos, kurių metu vykdoma pilvo ertmės apžvalga iš vidaus, - kad būtų galima patvirtinti arba paneigti vieną ar kitą diagnozę ir nustatyti tolesnę gydymo eigą. Nors šiais laikais tokiu būdu galima atlikti labai daug įvairių operacijų, gydytojas R.Mikulionis abejoja, ar visais atvejais jas daryti būtų tikslinga. „Jei operacija trunka labai ilgai, o atviru chirurginiu būdu ją būtų galima atlikti per žymiai trumpesnį laiką, kartais geriau rinktis pastarąjį būdą: juk ne kiekvienas gali ištverti tokią ilgą operaciją , nes ir ilga narkozės trukmė pacientui žalinga. Žinoma, laparoskopinės operacijos turi daug savų pliusų – trumpesnis pooperacinis laikotarpis, maži pjūviai, greičiau atgaunamas darbingumas, bet visuomet reikia pasverti – kokiam pacientui ir dėl kokios priežasties tokią operaciją naudingiausia atlikti.“

Sėkmingiems darbo rezultatams daug įtakos turi ir pooperacinė slauga,  užtikrinama labai kvalifikuoto slaugytojų personalo, kuriam vadovauja skyriaus vyresnioji slaugos administratorė Daiva Švedienė. Koordinuotas chirurgų, anesteziologų-reanimatologų, slaugytojų darbas – tai gerų rezultatų ir pasitikėjimo mūsų ligoninėje teikiama chirurgine pagalba garantas.

Apskritai, chirurgija yra savotiškas menas ir kiekviena operacija tai kūrybinis procesas, reikalaujantis daug žinių, įgūdžių ir paprasčiausio žmogiškumo, įsiklausymo ir supratimo žmogaus kančios ir siekio ją palengvinti. Tikime, kad einame tuo keliu ir stengiamės iš jo neišklysti.

Kviečiame pacientus, jų šeimos gydytojus ir kitus gydytojus specialistus pasitikėti mūsų ligoninės chirurgijos kolektyvu ir, iškilus sveikatos problemoms, drąsiai kreiptis pagalbos.

Atnaujinta: 2021 sausio 27, Trečiadienis 12:01